Банкрутство фізичної особи в Україні

Банкрутство фізичної особи в Україні

Вже більше року в Україні діє Кодекс України з процедур банкрутства, норми якого, дозволяють кожному громадянину, який потрапив у скрутну життєву ситуацію, звернутись до суду для списання боргів та оголошення його банкрутом. Але чи дійсно кожен може стати банкрутом та що для цього потрібно розглянемо далі.

Більшість осіб, що за цей час звертались до нас з надією на банкрутство – жертви мікрофінансових організацій, які довірились рекламі про 0%, не встигли вчасно повернути гроші та почали брали нові і нові позики для погашення попередніх або втратили роботу через колекторів. В таких ситуаціях позитивним елементом банкрутства є припинення нарахування відсотків і штрафів після відкриття судової справи. Але є і проблемні питання. Для відкриття справи боржник зобов’язаний надати довідку про оплату послуг арбітражного керуючого за три місяці. На 2021 рік сума авансування грошової винагороди арбітражному керуючому складає 34 050 грн., в той час як  основною вимогою відкриття справи про банкрутство є борг у розмірі понад 180 000 гривень. Тобто оплата арбітражного керуючого становить п’яту частину боргу, через який боржник хоче стати банкрутом. Для більшості людей, які опинились у скрутному становищі, це завелика сума, особливо якщо у борги потрапила вся родина.

Порядок процедури банкрутства фізичної особи

Окрім боргу, не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати (180 000 грн.), боржник має право звернутись до суду із заявою про відкриття провадження про банкрутство, якщо:
-боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов’язань упродовж двох місяців;
-винесено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, на яке може бути звернено стягнення;
-існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі.

Якщо ситуація, яка склалась у боржника відповідає вищевказаним підставам, наступним кроком є подача до господарського суду заяви.  До заяви додається довідка про сплату авансування винагороди арбітражному керуючому та інші документи, перелік яких визначено ст. 116 Кодексу України з процедури банкрутства.

За відсутності підстав для відмови у прийнятті заяви, суд, не пізніше п’яти днів з дня надходження заяви, постановляє ухвалу про прийняття заяви до розгляду та визначає дату підготовчого засідання, наслідками якого є відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.

Наслідки відкриття провадження у справі про банкрутство

Відкриття провадження по справі про банкрутство фізичної особи має наступні наслідки:
-кредитори можуть пред’являти вимоги до боржника тільки в рамках провадження;
-виключно господарський суд може накласти арешт на майно боржника та інші обмеження щодо розпорядження належним йому майном;
-припиняється нарахування відсотків і штрафів;
-здійснення корпоративних прав боржника і реалізація майнових прав відбувається з урахуванням обмежень, встановлених діючим законодавством;
-вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів;
-термін виконання всіх грошових зобов’язань боржника вважається таким, що настав;
-будь-яке відчуження і розпорядження майном боржника здійснюється в порядку, встановленому діючим законодавством.

З метою відновлення його платоспроможності складається план реструктуризації боргів боржника, який затверджується судом тільки після сплати всіх боргів, які не підлягають реструктуризації, а саме: аліменти, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування. Якщо протягом 120 днів з моменту відкриття провадження по справі про банкрутство збори кредиторів не прийняли рішення про схвалення плану реструктуризації боржника або прийняли рішення про перехід до процедури погашення вимог боржника, господарський суд виносить постанову про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника.

Процедура погашення боргів шляхом продажу майна використовується лише у тих випадках, коли погасити борги іншим чином немає можливості, а єдиним майном, яке не може бути відчужене є єдине житло боржника (квартира до 60 кв.м., або будинок до 120 кв.м.)

Обмеження, які застосовуються до банкрута

Стосовно особи, яку визнали банкрутом застосовуються обмеження, а саме:
ппротягом п’яти років після визнання фізичної особи банкрутом не може бути відкрито провадження у справі про неплатоспроможність за її заявою, крім випадку, якщо боржник погасив усі борги в повному обсязі ;
протягом п’яти років після визнання фізичної особи банкрутом така особа зобов’язана перед укладенням договорів позики, кредитних договорів, договорів поруки чи договорів застави письмово повідомляти про факт своєї неплатоспроможності інші сторони таких договорів.
-особа не може вважатися такою, яка має бездоганну ділову репутацію, протягом трьох років після визнання її банкрутом.

У разі, якщо у Вас склалась ситуація, з вирішенням якої вам потрібна кваліфікована допомога, в тому числі супровід процедури банкрутсва, Ви можете отримати консультацію фахівців Агенції ліквідації і банкрутства, зателефонувавши за номерами, вказаними нижче або відправивши заявку на дзвінок з форми нижче.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×