Банкрутство фізичних осіб в Україні


У 2019 році набув чинності Кодекс України з процедур банкрутства. З його прийняттям стає можливим банкрутство фіз особи, яка не є підприємцем. У такій процедурі можуть бути списані усі особисті борги громадянина, наприклад – борги по кредитах. Не списуються тільки такі борги як аліменти і інші зобов’язання, нерозривно пов’язані з особою боржника.

Особливо актуальною послуга з банкрутства фізичної особи буде для позичальників, які не мають майна, але заборгували банкам істотну суму. Це часто трапляється коли банк реалізував предмет іпотеки, але вартості заставного майна не вистачило для погашення всього боргу. Після різкого падіння вартості нерухомості в Україні такі ситуації нерідкі. Виконавчі провадження відносно таких людей відкриваються і закриваються, арешти накладаються один за одним, не даючи їм показувати офіційні доходи і придбавати майно. Над боржниками постійно висить ризик заборони на виїзд за кордон. У такій ситуації знадобиться адвокат по банкрутству фізичних осіб. Особисте банкрутство буде оптимальним виходом для такого боржника і дасть можливість розпочати життя з чистого аркуша.

У інших ситуаціях, процедура визнання громадянина банкрутом навпаки буде поганим вибором. Наприклад, якщо боржник в недавньому минулому продав автомобіль, будинок або квартиру. Арбітражний керуючий повинен буде встановити такі факти, і якщо буде вважати, що угоди пройшли за заниженою ціною або з пов’язаними особами, зобов’язаний ініціювати  визнання їх недійсними.

Процедури банкрутства фізичної особи мають багато відмінностей від банкрутства підприємств. Основною відмінністю є те, що ініціювати банкрутство фізичної особи може тільки сам боржник. Відрізняється у них і перелік підстав для відкриття провадження у справі. У банкрутстві “фізиків” їх декілька і деякі з них досить туманні та суб’єктивні. Найоб’єктивніший критерій порушення банкрутства відносно фізичної особи прив’язаний до розміру заборгованості, вона має бути не менше 30 мінімальних зарплат (на 2021 рік – 180 000 грн.). Також, особа отримує право на звернення до суду у разі, якщо судовий виконавець закриває провадження в його відношенні внаслідок відсутності майна.

Якщо боржником прийнято рішення розпочати процедуру банкрутства, важливо правильно підготувати документи для звернення до суду. Обов’язковими умовами для відкриття провадження у справі про банкрутство відносно фіз. осіб є:

  • авансування боржником винагороди арбітражному керуючому за 3 місяці;
  • складання і подання до суду декларації про майновий стан боржника і членів його сім’ї за 3 роки;
  • надання копій документів про угоди з нерухомістю, транспортом, корпоративними правами і іншим майном вартістю не менше 30 розмірів мінімальних заробітних плат, здійснених за останній рік;
  • список кредиторів і боржників;
  • список майна боржника;
  • надання інших документів визначених законом.

Збір і складання цих документів вимагає чіткого знання закону. Наприклад, до членів сім’ї боржника, дані про яких повинні включатись в декларацію, законом віднесені навіть його повнолітні діти. Неправильне складання заяви, неточності в декларації, відсутність необхідних додатків приведе до відмови у відкритті провадження. Також такі помилки можуть призвести до закриття вже відкритого провадження, і втрати засобів і часу. Щоб цього уникнути, підготовкою документів повинен займатися фахівець в питаннях банкрутства – досвідчений арбітражний керуючий або адвокат з досвідом в цій сфері. Вартість послуг юриста по банкрутству фізичних осіб, визначається за погодженням сторін і може бути як фіксованою, так і розраховуватися на основі почасової ставки.

Після відкриття провадження у справі, боржника чекає два основні етапи. Перший, це процедура реструктуризації боргів. Така процедура може бути введена судом, у разі ухвалення рішення зборами кредиторів. План реструктуризації може бути затверджений на строк до п’яти років. Другий етап – процедура погашення боргів. Він вводиться у разі, якщо план реструктуризації не був затверджений, або його не вдалося виконати.

У разі, якщо Вас цікавить така процедура, загальна вартість процедури банкрутства фізичних осіб, Ви можете отримати безкоштовну консультацію фахівців Агенції ліквідації і банкрутства, зателефонувавши за номерами, вказаними нижче або відправивши заявку на дзвінок з форми нижче.

ПитанняВідповідь


Ваше підприємство після відчуження переводиться в «сплячий режим» – воно більше не буде діяти. Ваше підприємство не виставляється на продаж. Після закінчення часу, підприємство буде ліквідовано в спрощеному порядку.

Відправити заявку

Ми зателефонуємо вам для уточнення ситуації, вартості, а також дамо відповіді на всі ваші питання.

×